eksperiments un eXperiments

5/02/2010

Mazā Fizikas skola ir tāda padarīšana, kur skolēni sanāk kopā un izveido vai izpēta kaut ko, kas atbilst kritērijiem fizika, interesants un kaut kas jauns. Būtībā tā ir vieta, kur skolēni var uzdot sev interesējošus jautājumus par to, kas notiek apkārt un kopā ar mani meklēt atbildes uz tiem. Esam lūkojušies teleskopā, griezuši kartupeļus un rēķinājuši to blīvumus, dūruši caurumus kolas pudelēm un skatījušies kā tās griežas, ja ielej ūdeni, no kociņiem, salmiņiem un bļodām veidojuši dārza apsmidzināšanas sistēmas, mērījuši ķermeņu masas bez svariem, ar lāzeri pētījuši CD ietilpību, kondensatora uzlādi un izlādi, situši kopā lodītes un skatījušies kā tās saduroties pārnes enerģiju, laiduši balonu raķetes, darbinājuši ūdeņraža šūnas auto, pētījuši kur tad tēja atdziest ātrāk, melnā vai baltā krūzē, kausējuši sniegu, skatījušies cik laba siltumizolācija ir skolas sienām, paši no lēcām veidojuši mikroskopu un teleskopu un vēl citus mazākus un lielākus eksperimentus.

Man ir milzīgs prieks, ka skolēni nāk un ar prieku darbojas!

Pavisam nesen bija arī apvienotā novadu olimpiāde fizikā un skolēni, kas nāca un darbojās arī bija tie paši spicākie! Man pašam vislielākais prieks par 3 drosminiekiem no 8.klases, kas piedalījās 9.klašu fizikas olimpiādē, jo 8.klasē jau fizika tik tikko ir sākusies un olimpiādi nemaz nerīko, bet viņi nāca pie manis ar jautājumiem un mēs pastrādājām un parisinājām uzdevumus, un rezultātā tik pāris punkti šķīra viņus no atzinībām konkurencē, kur pārējie dalībnieki fiziku ir mācījušies trīsreiz ilgāk. Turklāt visoriģinālākie risinājumi par sviras svariem ar 4 kausiem un citi nāca tieši no astotajiem, jo tad, ja savā mūžā nekas tāds nav mācīts ir tik plaša telpa izdomai!

Šobrīd ir jauns izaicinājums – 5 cilvēku komanda “Nacionālie Varoņi” no 8.un 9.klasēm cīnās ar konkursa eXperiments neklātienes kārtu uzdevumiem.

Šodien pēc skolēnu iniciatīvas skolā palikām pat līdz sešiem un bruņojušies ar fizikas bilžugrāmatām, skolēnu enciklopēdijām, lielo brāli Google, vadiem, spuldzītēm un ampērmetriem meklējām atbildes uz dažādiem uzdevumiem.

Ja bija doti 3 skolēni, kuriem katram ir dažādas ierīces un prasīts, kurš var aprēķināt spuldzītes jaudu, tad arī sadalījām lomas, ņēmām ierīces, būvējām shēmas un spriedām, kurš tad var izrēķināt jaudu, izmantojot visus pieejamos agregātus. Zīmējām kuģu ceļus pa Atlantijas okeānu, skaitījām laika joslas un domājām cik pretīmbraucošus kuģus var satikt, nedēļu kuģojot uz Ņujorku.

Atceros, ka pēc pirmās fizikas stundas kāds skolēns teica, ka necerēja, ka fizika būs interesanta. Nu, ziniet, es arī necerēju, ka būs tik interesanti!

Šim rakstam ir 2 komentāri:

  1. 11/02/2010Līga rakstīja:

    Man izskatās, ka ir viena kļūda – tā ir Lielā Fizikas skola nevis Mazā!

  2. 29/03/2010anonīmz rakstīja:

    Hei, skolotāāaj, super logo FS! :))

Uzraksti komentāru: